Vysoká inflace, modelová portfolia a měnové zajištění

V průběhu března jsme dostali 3 otázky:

1. Máte v plánu nějakým způsobem měnit strategickou alokaci v portfoliích, pokud by inflace dosahovala vyšších hodnot? Navýšit komodity, akcie?
2. Jak se díváte na to, cíleně měnit strategie směrem nahoru (pokud to investiční dotazník dovolí), abychom dosáhli většího zastoupení akcií=boj proti inflaci?
3. Proč je měnové zajištění v mínusu, když se „říkalo“, že již při „samotném vstupu“ teď vydělávám?

Protože podobné otázky mohou napadnout více lidí, uvádíme níže naše odpovědi. Pojďme popořadě.

1. Máte v plánu nějakým způsobem měnit strategickou alokaci v portfoliích, pokud by inflace dosahovala vyšších hodnot? Navýšit komodity, akcie??
Inflace je do cen komodit už započítaná dopředu. Ve skutečnosti teď inflaci způsobuje právě nárůst cen komodit. Takže je to jako s akciemi a křišťálovou koulí. Měnit alokaci na základě aktuálního dění je trochu jako přijít z křížkem po funuse. Naše modelová portfolia ale stavíme tak, aby byla na takové situace připravená. Ve vyvážených portfoliích MP4 a MP5 proto komodity i protiinflační dluhopisy zastoupené máme, takže tato portfolia byla díky nim (a zlatu) ochráněna.

Níže je ukázka toho, jak dobře může fungovat systém 3 kyblíků v praxi. Jde o konkrétní účet jednoho z našich klientů. Zatímco v dlouhodobém kyblíku se strategií MP7 (Nobelova nadace) a převahou akcií došlo těsně po vpádu Ruska na Ukrajinu 24. 2. 2022 k dalšímu poklesu hodnoty dlouhodobého portfolia (viz obrázek níže),

ve střednědobém portfoliu se strategií MP5 (All seasons plus) a zastoupením zlata a komodit došlo naopak k růstu a jeho hodnota se vrátila na svá maxima z listopadu 2021 (viz obrázek níže).

A v krátkodobém portfoliu se strategií MP2 dokonce došlo k 1% nárůstu oproti maximu (viz obrázek níže).

Od spuštění Edwarda vnímáme, že se vyspělý svět nachází v pozdní fázi velkého dluhového cyklu, kdy je důležitější soustředit se na ochranu kapitálu, než jeho růst. A tomu je dnes přizpůsobena i strategická alokace.  V tuto chvíli nechystáme žádnou změnu, přestože vnímáme rychle se měnící okolnosti. Aktuálně je ale mnoho neznámých, abychom mohli udělat zodpovědné rozhodnutí ohledně dalších změn ve strategické alokaci. Budeme tedy situaci dál sledovat.

2. Jak se díváte na to, cíleně měnit strategie směrem nahoru (pokud to investiční dotazník dovolí), abychom dosáhli většího zastoupení akcií=boj proti inflaci.
Tento krok nedoporučujeme. Jak říká Warren Buffett, akciový trh je navržen tak, aby přesouval peníze od aktivních k trpělivým. Doporučujeme dodržovat nastavený plán, disciplínu a být trpělivý.

3. Proč je měnové zajištění v mínusu, když se „říkalo“, že již při „samotném vstupu“ teď vydělávám?
Dobrá otázka. A investor na měnovém zajištění skutečně z pohledu korunového investora vydělává. Uvedu na příkladu EUR ETF. Pomineme-li výkonnost podkladových aktiv (například akcií), tak pokud kurz EUR/CZK vyroste o +10% tak by investorovi kontrakt na měnové zajištění (FORWAR) měl vygenerovat ztrátu – 10%. EURo mu tedy +10% vydělá a zajišění -10% prodělá. Díky aktuálnímu úrokovému diferenciálu +4% ve prospěch koruny mu ale FORWARD vygeneruje ztrátu „pouze“ -6%. Investor vydělal +10% na EURu a prodělal -6% na měnovém zajištění. Celkově  je tedy +4%. V Edwardovi pouze vidí ztrátu na měnovém zajištění, ale nikde není explicitně uveden zisk z růstu EUR, které drží.
Pokud by EUR kleslo, je princip stejný. Pokud by kleslo o -10% investor na měnovém zajištění díky úrokovému diferenciálu +4% ve prospěch koruny vydělá +14%. Tedy zase bude + 4%. Ta čísla nejsou přesná ale pouze ilustrativní a mění se. Pro pochopení principu snad ale stačí.

Článek je ocitovaný z webu www.edwardinvest.cz